Уряд ухвалив концепцію реформування закупівель ліків і медвиробів
26.09.2018
26 вересня на засіданні Кабінету Міністрів України була схвалена Концепція реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення.
Вже за рік українці відчують суттєві позитивні зміни в системі охорони здоров’я, які запроваджує Уряд на первинній ланці, в екстреній медицині та в системі забезпечення ліками. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Уряду.
Прем’єр-міністр нагадав, що в проект бюджету на наступний рік закладається фінансування цілої низки медичних ініціатив, які дозволять громадянину отримати безкоштовну діагностику і провести аналізи – за направленням сімейного лікаря. Серйозні зміни чекають ланку екстреної медицини – передусім з огляду на оснащення і збільшення зарплат лікарів. Одночасно, за його словами, буде продовжена програма «Доступні ліки», за якою українцям вже виписано близько 25 млн. рецептів.
Представляючи Концепцію Ольга Стефанишина, заступник міністра охорони здоров’я, заявила: «Мета реформи ‒ зробити ліки доступними. При цьому для нас принципово важливо не повернутись до корупційних практик, які були у цій сфері до впровадження закупівель ліків через міжнародні організації, коли до пацієнтів доходило менше половини закуплених ліків. Суттєво важливо також не втратити той досвід і ті кращі практики роботи, які дозволили налагодити безперервне забезпечення пацієнтів безпечними та якісними ліками з доведеною ефективністю».
Концепція передбачає створення ефективного механізму забезпечення ліками, в якому пацієнт отримуватиме якісне лікування у найбільш зручний спосіб. Для кожного препарату і медичного виробу, які зараз є у переліку централізованих закупівель, підбирається найбільш оптимальний шлях доставки до пацієнта: через програми реімбурсації, включення у вартість медичної послуги або закупівлі Центральною закупівельною агенцією.
Концепція реалізовуватиметься протягом 2018-2021 рр. Наразі триває процес створення дорожньої карти закупівлі лікарських засобів. Цей етап планується завершити до кінця 2018 року. У цей же період буде створено Центральну закупівельну агенцію, яка вже у 2018 році здійснюватиме пілотні закупівлі за кошти Глобального фонду.
Згодом Центральна закупівельна агенція буде займатися закупівлею стратегічних програм за кошти держбюджету (вакцини, інфекційні захворювання), а також патентованих дороговартісних ліків. Крім того, Агенція буде працювати з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формувати і вести електронні каталоги, а також підвищувати рівень професійності в сфері закупівель ліків та медвиробів.
Графік впровадження реформи державних закупівель лікарських засобів інтегрований у загальний план впровадження медичної реформи.
Так, після старту реформи вторинної ланки, коли Національна служба здоров’я почне оплачувати тариф на медичну послугу, до вартості якої буде включено вартість препаратів і медвиробів, наприклад, стентування при гострому інфаркті міокарда, Агенція зможе закуповувати стенти, що будуть входити до вартості медичної послуги.
Також планується запровадити електронний каталог лікарських засобів та медичних виробів, який буде мати вигляд онлайн-магазину у системі ProZorro. Це дозволить медичним закладам зручним способом, без бюрократичного навантаження самостійно купувати ліки та медичні вироби.
Завантажити презентацію Концепцію реформування закупівель ліків і медичних виробів.
За матеріалами www.kmu.gov.ua та moz.gov.ua
Інші новини