Ситуація стосовно пілотного проєкту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів

24.02.2020

Ситуація стосовно пілотного проєкту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів

У зв’язку із появою значної кількості спекуляцій навколо пілотного проєкту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів, запровадженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 № 653, Держлікслужба вважає за необхідне поінформувати громадськість, інші зацікавлені сторони щодо цього питання.

Як орган влади, що реалізує державну політику у сфері контролю якості та безпеки лікарських засобів, та як суб’єкт вищезазначеної постанови, що сприяє реалізації пілотного проєкту в межах своїх завдань, визначених законодавством, Держлікслужба провела кілька робочих зустрічей та круглих столів щодо проєкту, до участі в яких було запрошено всі зацікавлені сторони: виробників, імпортерів та дистриб’юторів лікарських засобів, представників аптек та аптечних мереж, профільних громадських та професійних організацій тощо. Працівники Держлікслужби брали участь в діалозі, надали фахові консультації та відповіли на значну кількість питань зацікавлених сторін. Предметом дискусій стали різноманітні правові і технічні аспекти реалізації пілотного проєкту, зокрема Єдина державна система проведення моніторингу обігу лікарських засобів — програмний продукт, який відповідно до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України до 1 грудня 2019 року мав бути створений Міністерством економічного розвитку і торгівлі. У ході першої зустрічі одним з учасників діалогу, а саме Асоціацією «Виробники ліків України», було повідомлено, що розробка такого програмного продукту, особливо з урахуванням специфіки фармацевтичного ринку, є складною комплексною задачею, вирішення якої «з нуля» у вказаний термін практично неможливе, і при цьому зазначив, що відповідно до Європейської практики, виробники вже створили прототип системи, який готові передати державі на безоплатній основі.

26 листопада 2019 року був опублікований наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 433, згідно з яким відповідальним за створення та забезпечення функціонування єдиної державної системи проведення моніторингу обігу лікарських засобів було визначено державне підприємство «Держінформаналітика». З грудня 2019 року по січень 2020 року Держлікслужба взяла участь ще у кількох зустрічах, до яких долучилися представники ДП «Держінформаналітика» та запрошені ними представники ТОВ «Укрдержцифра», відрекомендовані як розробники програмного забезпечення, яке відповідає змісту і вимогам пілотного проєкту та заплановано до придбання ДП «Держінформаналітика». На пропозицію Держлікслужби усім зацікавленим сторонам долучитися до сприяння та інтенсифікації пілотного проєкту, за ініціативи ДП «Держінформаналітика», 10 грудня 2019 року Держлікслужбою, Державною інноваційною фінансово-кредитною установою, ДП «Держінформаналітика», Асоціацією «Виробники ліків України», ТОВ «Укрдержцифра» та ТОВ «Медстар Солюшенс» був підписаний меморандум про співпрацю в створенні передумов для реалізації пілотного проєкту, захисту населення від фальсифікованих лікарських препаратів, здійснення державного контролю на всіх етапах обігу лікарських засобів тощо.

До цього часу Єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів не впроваджено, попри технічну можливість старту першої черги пілотного проєкту з використанням вже існуючого програмного забезпечення та на базі існуючих потужностей Держлікслужби.

 У січні 2020 року до Держлікслужби надійшов підроблений лист від імені Асоціації «Виробники ліків України» зі змістом  відвертої підтримки ДП «Держінформаналітика» та необґрунтованими звинуваченнями на адресу Міністра Кабінету Міністрів України Дмитра Дубілета. Зважаючи на згадку в тексті цього листа Держлікслужби, офіційно повідомляємо, що з боку пана Дубілета, працівників Кабінету Міністрів України та будь-яких інших органів влади або їх окремих представників жодного тиску, незаконного втручання та залякування працівників Держлікслужби не було; разом з тим, іншими органами влади на прохання Держлікслужби було надано сприяння в інтенсифікації робіт щодо впровадження пілотного проєкту. Також, зважаючи на подібні інциденти та виявлені спекуляції, Держлікслужба просить ретельно перевіряти оригінальність кореспонденції, що надходить від нашого імені та використовувати лише інформацію, поширену через офіційний сайт Держлікслужби або в інший легальний спосіб.

Держлікслужба наголошує, що проєкт щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів є вкрай соціально важливим, у зв’язку з чим є одним із пріоритетів Держлікслужби. Всі зацікавлені сторони запрошуються до діалогу і співпраці. Працівники Держлікслужби готові надати фахові консультації, відповісти на будь-які питання та долучитися до спільних проєктів в межах компетенції і чинного законодавства.

 

Джерело: dls.gov.ua

Повернутися до списку новин