Відбувся семінар «Практичні аспекти застосування Технічних регламентів щодо медичних виробів та шляхи їх удосконалення»

19.02.2018

Відбувся семінар «Практичні аспекти застосування Технічних регламентів щодо медичних виробів та шляхи їх удосконалення»

16 лютого 2018 р. Державне підприємство «Український фармацевтичний інститут якості» за підтримки та участі Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками провело семінар «Практичні аспекти застосування Технічних регламентів щодо медичних виробів та шляхи їх удосконалення». Захід відбувся за участю першого заступника голови Держлікслужби Владислава Цілини, який підвів підсумки 2017 року в сфері ринкового нагляду виробів медичного призначення. В якості лекторів у семінарі прийняли участь представники призначених органів з оцінки відповідності медичних виробів ДП «УМЦС» та «ДУО «Політехмед».

На початку своєї презентації Владислав Цілина зробив огляд діючого законодавства щодо ринкового нагляду та загалом діяльності органів ринкового нагляду. Була надана інформація щодо здійснення державного ринкового нагляду Держлікслужбою, зокрема, наведено статистику перевірок за 2017 рік. Так, доповідач повідомив, що за 2017 рік було проведено 613 планових та 94 позапланових перевірок характеристик продукції, було накладено 64 штрафи, а 5 посадових осіб суб’єктів господарювання притягнуто до адміністративної відповідальності.

Найбільшу увагу в презентації було приділено типовими порушеннями вимог Технічних регламентів, виявлених в ході здійснення ринкового нагляду. Зокрема, такими визначено:

 • відсутнє найменування та місцезнаходження уповноваженого представника,
 • в інструкції із застосування медичного виробу, яка є обов’язковою (за визначенням виробника), не нанесено маркування знаком відповідності технічним регламентам
 • на медичному виробі відсутній ідентифікаційний номер органу з оцінки відповідності
 • відсутні методи перевірки і забезпечення якості виробів на стадії виробництва, зокрема: процесів та процедур, що будуть використовуватись, у тому числі щодо стерилізації та процедур, що стосуються закупівель;
 • етикетка медичного виробу не відповідає вимогам підпункту 5 пункту 44 додатку 1 до Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2013 № 753 , а саме - строк гарантованого безпечного застосування якої зазначено не відповідно до встановлених вимог;
 • декларація про відповідність не містить інформацію про версії даної декларації, якщо такі є;
 • виробником або уповноваженим представником не повідомлено Держлікслужбу про введення в обіг медичних виробів і інформація про ці медичні вироби відсутня в реєстрі
 • етикетка не містить інформацію про будь-які спеціальні умови зберігання
 • маркування пакування медичного виробу здійснено не державною мовою,
 • на етикетці пакування маркування нанесено не чітко, не можливо ідентифікувати   серію, дату виготовлення та термін придатності;
 • відсутність даних з оцінки характеристик, що демонструють властивості, заявлених виробником медичних виробів;
 • відсутність підтвердження проведення оцінки відповідності системи управління якістю;
 • термін дії свідоцтва про державну реєстрацію вичерпано, а медичні вироби реалізуються без проходження процедури оцінки відповідності тощо.

Микола Матлаєв аудитор з оцінки відповідності та сертифікації систем управління якості призначеного органа з оцінки відповідності медичних виробів ДП «УМЦС» в своїй презентації зробив огляд Технічних регламентів згідно до постанов КМУ № 753, 754, 755. Доповідач детально зупинився на послідовності дій при оцінці відповідності медичних виробів. Пан Матлаєв на конкретних прикладах зобразив покрокові інструкції дій та особливості застосування різних технічних регламентів щодо медичних виробів.

Практичні аспекти застосування Технічних регламентів щодо медичних виробів висвітлили у своїх доповідях представники призначеного органу з оцінки відповідності медичних виробів «ДУО «Політехмед». Генеральний директор підприємства Ростисла Картавцев зосередив свою увагу на стратегічних питаннях проблематики обігу медичних виробів та очікувані зміни в найближчі три роки. Зокрема, пан Картавцев наголосив на зміні законодавства ЄС в сфері обігу медичних виробів та прийняття нових Технічних регламентів (Директиви ЄС 745, 746), які в тому числі посилюють контроль за виробництвом. Доповідач зауважив, що на сьогодні МОЗ веде роботу щодо імплементації європейського законодавства й, зокрема, вказані регламенти вже були переведені та наразі проходять технічне редагування.

Аудитор ДУО «Політехмед» Ніна Жильцова зосередила свою увагу на законодавстві в сфері технічного регулювання медичних виробів та алгоритмі дій при підтвердженні відповідності вимогам технічних регламентів. Доповідач також детально розглянула питання обов'язків уповноважених представників та залучення органу з оцінки відповідності.

Під час семінару учасники активно ставили питання доповідачам, виходячи з проблематики їхнього практичної діяльності. В рамках заходу представники уповноважених органів з оцінки відповідності провели колективний розбір конкретного кейсу учасника семінару щодо порушення виявленого співробітниками Держлікслужби під час перевірки та надали рекомендації по усуненню виявленої проблеми та щодо подальших дій суб’єкта господарювання.

 

     

     

 

 

 

Повернутися до списку новин